W tym dziale będą umieszczane rozwiązania irytujących problemów oraz wskazówki jak ułatwić sobie pracę.
Propozycje możecie przysyłać tutaj.
Tutoriale: OpenOffice | Mandriva Linux 2007 | Konfiguracja Neostrady w Knoppixie | Tutoriale dla Ubuntu Linux (po angielsku)
Firefox 3 uruchamia się zawsze w trybie offline pod Ubuntu z UbuDSL
Jeśli do konfiguracji neostrady w Ubuntu użyliście UbuDSL najprawdopodobniej aplet network-manager-a będzie wskazywał brak połączenia sieciowego mino że to połączenie istnieje i działa poprawnie. W dodatku Firefox 3.0 wykrywa że w network-managerze nie ma żadnego połączenia i uruchamia się zawsze w trybie offline. Rozwiązanie problemu polega na usunięciu pakietu network-manager.
Instalacja dodatku Adblock Plus w przeglądarce K-meleon
Tak, to mozliwe. Wystarczy pobrać ten plik i rozpakować jego zawartość do katalogu programu. Więcej na stronie dodatku: http://adblockplus.org/en/kmeleon
Instalacja Windows 3.1/3.11/for Workgroups pod Windows 95 OSR2, 98
(Wpadłem na ten pomysł z powodu niezadowalającej szybkości działania Windows 98 na Pentium 166 MHz.)
Windows 3.1 i 3.11 nie da się uruchomić w standarkowy sposób pod Win 98 z powodu "niezgodnej wersji systemu ms-dos" (czytat z komunikatu o błędzie podczas uruchomienia). Jednak można zmienić konfiurację dos-a tak aby był rozpoznawany jako 6.22 a nie 7.1. Może to być nawet partycja fat32! Pobierz ten plik i uruchom go. Następnie uruchom komputer w trybie ms-dos i uruchom program w3xstart.exe znajdujący się w katalogu C:\3xstart. Dzięki temu Windows 3.x powinno już działać.
Zapobieganie ponownej aktywacji Windows XP po reinstalacji.
Czy irytuje cię konieczność aktywacji Windowsa? Istnieje bardzo prosty sposób na to, aby po ponownym zainstalowaniu "ikspeka" nie trzeba było go znowu aktywować. Wystarczy wcześniej zrobić kopię pliku wpa.dbl i wpa.bak z katalogu C:\Windows\system32, a po reinstalacji nadpisać istniejące pliki wpa.dbl i wpa.bak tą kopią. Nie zadziała to jednak gdy w komputerze wymieniano jakieś "poważne" komponenty (wymienione w licencji Windows w wersji OEM).
Anulowanie autostartu płyt.
Autostart płyt np. z programami jest bardzo przydatny. Jeśli tylko z danym przypadku chcemy temu zapobiec bez grzebania w konfiguracji wystarczy przy wkładaniu płyty wcisnąć i przytrzymać klawisz SHIFT do momentu, aż zgaśnie kontrolka napędu.
Szum z głośników przy korzystaniu z zintegrowanej karty dźwiękowej opartej na układzie Realtek-a (z nieznanego forum)
Jeśli doświadczasz szumów przy zwiększonej aktywności procesora lub dysków z wbudowanej karty dźwiękowej opartej na układzie Realtek (lub innym) to rozwiązanie jest proste - w ustawieniach miksera (użytkownicy Windows: Start->Uruchom i uruchomić sndvol32, użytkownicy linuksa raczej będą wiedzieć ) należy wyciszyć dźwięk z CD Audio. Spowoduje to niemożliwość odtwarzania CD Audio z wyjścia analogowego napędu, ale i tak większość programów (w tym Winamp) umożliwia odtwarzanie cyfrowe, więc na pewno nie będzie to problem. Jeśli szumy występują także podczas bezczynności może to wynika z tego, że mikrofon i wejście liniowe nie jest wyciszone, mimo że nic nie jest do nich podłączone. Zalecam w ustawieniach miksera włączyć wyświetlanie ważniejszych urządzeń i po kolei wyciszać wszystkie oprócz Regulacja głośności, Wave i Systezator SW.
Reinstalacja bootmanager-a GRUB
Zwykle jeśli mamy zainstalowanego linuxa obok Windows na tym samym dysku twardym (i oczywiście innej partycji), to po reinstalacji Windowsa lub np. zainstalowaniu Visty na innej partycji sektor rozruchowy MBR jest nadpisany przez instalatora i uruchomienie linuxa nie jest możliwe. Większość dystrybucji korzysta z GRUBA. Jego przywrócenie jest bardzo skomplikowane (przynajmniej tak skomplikowana jest większość instrukcji zamieszczonych w internecie). Ja opiszę tu mój sposób, który uważam za znacznie prostszy.
Na początek musimy zaopatrzyć się w dowolny program do tworzenia obrazów partycji obsługujący partycje linuxowe (może to być funkcjonalna wersja testowa). Ja używam Paragon Partition Manager 2006 (pełna wersja z gazety). Tworzymy obraz partycji zawierającej linuxa. Następnie trzeba zdobyć płytę instalacyjną dowolnej dystrybucji linuxa (najlepiej tej samej, którą używamy, choć dobrze sprawdza się ubuntu, ze względu na krótki czas instalacji i mały rozmiar). Po prostu instalujemy go na czysto na tą samą partycję, na której mamy już linuxa tylko po to by instalator za nowo zainstalował GRUB-a, dodajemy Windows do listy systemów operacyjnych GRUBa (żeby można było potem uruchomić Windows). Po zakończeniu instalacji resetujemy komputer. Jeśli GRUB zainstalował się poprawnie wybieramy z menu Windows, po jego uruchomieniu odtwarzamy zawartość partycji linuxowej z utworzonego wcześniej obrazu i resetujemy komputer.
Windows XP nie reaguje od razu na próbę jego zamknięcia lub wylogowania się
Jeśli próbujesz zamknąć Windows XP i nic się nie dzieje nawet przez kilka minut, to źródłem problemów może być działający w tle PeerGuardian. Jeśli chcesz dalej z niego korzystać, to przed zamknięciem systemy wyłącz go ręcznie. Inne programy działające w tle również mogą powodować wymienione wyżej objawy.
Podczas instalacji niektórych programów, pojawia się następujący lub podobny komunikat: "Unhandled Exception Error Number: 0x80070725. Description: Niezgodna wersja procedury wejścia RPC".
Wynika to z zastąpienia starej wersji biblioteki OLEOUT32.DLL jej nowym wydaniem, np. podczas instalacji jakiejś aplikacji. Należy przywrócić starszą wersję z płyty instalacyjnej Windows (archiwum CAB).
W Windows 2000/XP nie działają niektóre programy i gry do systemu DOS, działają za szybko, nie ma dźwięku lub jest odtwarzany przez głośnik w obudowie.
Należy skorzystać z darmowego emulatora systemu DOS - DOSBoxa. Wymaga on w miarę szybkiego komputera, najlepiej z procesorem powyżej 1 GHz. W przypadku gdy jedynym problemem jest brak dźwięku wystarczy VDMSound.
Reinstalacja Windows 98 bez utraty danych i z zachowaniem zainstalowanych programów.
Czy system funkcjonuje niestabilnie, wyświetla komunikaty o błędach, nawet dotyczące aplikacji systemowych z Eksploratorem włącznie, przy próbie uruchomienia programu do DOS wyświetla "Urządzenie podłączone do komputera nie działa, bądź w oknie wywoływanym przez wybranie Panel Sterowania > System > zakładka wydajność widnieje napis, że Dysk X używa systemu plików w trybie zgodności z MS-DOS? Jeśli wszystkie sposoby wyeliminowania tych problemów zawiodły można spróbować specjalnego trybu reinstalacji systemu. Przed tym należy na wypadek niepowodzenia wykonać kopię zapasową wszystkich ważnych dokumentów oraz przygotować sterowniki do sprzętu. Jeśli brakuje niektórych, można je pobrać ze strony producenta urządzenia. Szczególnie ważne są drivery do karty graficznej. Po wykonaniu czynności można przystąpić do reinstalacji. Potrzebna jest płyta instalacyjna Windows. Uruchamiamy komputer z tej płyty (w BIOSie musimy ustawić opcję uruchamiania z płyty). Jeśli z różnych powodów nie można tego zrobić można użyć dyskietki startowej Win98 (płyta też musi być w napędzie). By ją utworzyć wybierz Panel Sterowania > Dodaj/usuń programy i zakładkę Dysk startowy. Przy uruchamianiu z płyty wybierz Boot from CD-ROM. Następnie postępujemy tak samo jak używając dyskietki startowej: wybieramy Uruchom komputer z obsluga CD-ROM. Po załadowaniu przechodzimy do katalogu płyty wpisując polecenie X: i zatwierdzając ENTEREM. X to litera CD-ROMu. Literę tę można odczytać z komunikatu:
Następnie przechodzimy do katalogu win98: cd win98. Uruchamiamy instalatora ze specjalnym parametrami: setup.exe /p f
Jeżeli nie chcemy oglądać reklam i pominąć sprawdzanie dysku zamiast powyższego wpiszmy:
setup.exe /p f /im /is /iv /nr
Dalej postępujemy jak przy zwykłej instalacji. Pamiętajmy, by wybrać ten sam katalog, w którym aktualnie jest Windows (zwykle C:\Windows). Po instalacji trzeba zwykle zainstalować ponownie sterowniki.
UWAGA! Do Windows 98 warto doinstalować nieoficjalny Service Pack dostępny na tej stronie. Zawiera wszystkie opublikowane poprawki, poprawia współpracę z nowym sprzętem, zwiększa szybkość działania systemu, dodaje ekran startowy wzorowany na Windows XP.