Linux Dystrybucje 1.0.3
Dział poświęcony systemowi Linux. Nie jest on wcale systemem ubogim ani trudnym w obsłudze. Jest po prostu inny i trzeba się do niego przyzwyczaić. Często stanowi darmową alternatywę dla Windowsa.
Konfiguracja: Celeron D 335 2.8@3.0 GHz, 1 GB RAM, Asus Radeon X300, Samsung SyncMaster 931bw, DVD-RAM LG, Neostrada TP 512 Speedtouch330
Ubuntu 8.04
Instalacja odbywa się z LiveCD. Od wersji 8.04 można go zainstalować na partycji Windows w pojedyńczym pliku poprzez Wubu. Na kartach Ati działa akceleracja 3D, brakuje kodeków audio i wideo, ale przy próbie odtworzenia filmu można automatycznie pobrać brakujące. Poprzez menu Efekty pulpitu aktywujemy pulpit 3D Compiz Fusion (o ile działa akceleracja 3D). Neostradę najlepiej skonfigurować za pomocą programu UbuNeo lub jego następcy obsługującego osługi inne niż Neostrada-UbuDSL. Bogaty zestaw tutoriali do Ubuntu można znaleźć tutaj. Istnieje też wersja w pełni spolonizowana i okodekowana: ubuntu.pl, oraz wersja ultimate wzbogacona o zastaw najpopularniejszego oprogramowania łącznie z dodatkowymi środowiskami graficznymi, np. KDE - ubuntu ultimate. Warto wspomnieć o bogatych zasobach oprogramowania na repozytoriach - można znaleźć tam nawet popularne strzelanki: Nexuiz, OpenArena, wyśligi samochodowe Torcs oraz klon TotalCommandera - krusader.
Linux MINT 5.0
Dystrybucja oparta na Ubuntu różniąca się dodaniem niewolnych pakietów, m. in. kodeków, obsługi flash i dodatkowych sterowników. Ponadto zawiera centrum sterowania GNOME, przyjemniejszy motyw i dźwięki systemowe oraz kilka własnych narzędzi:
mintDisk- program montujący automatycznie partycje z systemem plików FAT32 oraz NTFS niezdefiniowane w fstab umożliwiając zarówno odczyt, jak i zapis danych, i umieszczając do nich skrót na pulpicie.
mintMenu- alternatywa dla standardowego menu środowiska GNOME zainspirowana przez Slab w SUSE.
mintDesktop- program do montowania zasobów otoczenia sieciowego Windows,
mintWifi- zawiera zestaw sterowników, narzędzie diagnostyczne oraz poradnik, mające znacząco ułatwić instalację kart WiFI bez konieczności uprzedniego łączenia z internetem.
OpenSUSE 10.3
Instalacja trwa dość długo. Trzeba wybrać KDE lub GNOME (potem można przy wyborze pakietów zaznaczyć równiez drugie). W porównaniu z wersją 10.1 działa stabilniej, a wygodne centrum sterowania, w którym można za pomocą wygodnego graficznego interfejsu skonfigurować niemal wszystko już się nie zawiesza. System nieco spowalnia wyszukiwarka Beagle, ale można ją wyłączyć. Tu również brakuje kodeków. Podobnie jak w Ubuntu akceleracja 3D działa na kartach Ati dzięki odpowiednim sterowników zintegrowanym z x.org-iem. Od wersji 10.3 jest dostępny (wreszcie) kodek mp3. Instrukcja konfiguracji neostrady jest dość prosta. Został również opracowany zautomatyzowany skrypt, przydatny dla mniej doświadczonych. Dodatkowo miłym dodatkiem jest nowe menu kde z podziałem na zakładki i przyjemny motyw kde i gnome. Warto zajrzeć na http://susek.info, gdzie można znaleźć wiele informacji, instrukcji i porad dotyczących tego systemu. Dołączono OpenOffice z polskim słownikiem i tezaurusem.
Mandriva 2008.1 (Spring)
Testowana wesja to One z KDE do pobrana ze strony producenta. Zawiera ona nie-wolne sterowniki oraz kodeki audio i wideo. Podobnie jak w Ubuntu instalację rozpoczynamy z poziomu systemu uruchomionego z CD. Trwa ona krótko. Po instalacji działa akceleracja 3D (sterowniki ati lub dostarczone z x.org). Ponadto znajdziemy sterowniki do modemu SpeedTouch neostrady. Pulpit 3D Compiz Fusion można aktywować już w LiveCD oraz przy logowaniu. Dodatkowo mamy słynące z prostoty obsługi Centrum Sterowania. Ze względu na mały rozmiar odmiany One (1 CD) ilość oprogramowania jest skromna, często podczas konfiguracji zachodzi potrzeba "dociągnięcia" pakietów z repozytorium. Zanotowano ten objaw podczas próby uruchomienia Compiz Fusion oraz konfiguracji drukarki. Nie występuje to w wersji Free, ale zawiera ona tylko otwarte pakiety bez np. kodeków. Można bez problemu doinstalować inne środowiska graficzne (instalacja środowiska Afterstep może jednak powodować problemy). Zobacz też tutorial zawierający opis ustawiania neostrady z SpeedTouch oraz repozytoriów.
PCLinuxOS 2007
Bardzo ciekawy system bazujący na Mandrivie, który bardzo szybko zdobywa popularność ze względu na połączenie zalet Mandrivy (m. in. identyczne Centrum Sterowania) z niezawodnym menedżerem pakietów Synaptic z dystrybucji opartych na Debianie (np. Ubuntu). Jest podobny do MandrivaONE, gdyż jest rozpowszechniany w postaci LiveCD. Instalacja z płyty jest bardzo szybka. Nawet wyglada i działa podobnie. Kopiuje zalety oryginału i jednocześnie eliminuje najbardziej denerwujące wady. Zawiera od razu kodeki audio i wideo, sterowniki do Neostrady. Podobnie do MandrivyONE można skonfigurować Neostradę i efekty 3D już pod LiveCD. Najważniejsze innowacje to bezproblemowa instalacja dodatkowych środowisk graficznych (metapakiety o nazwie rozpoczynającej się od task, np. task-xfce), brak problemów ze stabilnością i prosta instalacja akcelerowanych sterowników do kart graficznych (x.org zawiera już sterowniki ati więc dotyczy to raczej kart nvidia) oraz pakietów z dość bogatego repozytorium. Czas na wady: brakuje standardowo języka polskiego, jednak spolszczenie systemu wymaga dodania 1 repozytorium do /etc/apt/sources.list (polecamy użyć naszego gotowca), zainstalowania pakietu pclinuxos-pl i skonfigurowaniu kde. Brakuje apletu informującego o aktualizacjach (trzeba ręcznie odświerzać listę pakietów), w repozytoriach nowe wersje pojawiają się z bardzo dużym opóźnieniem. Dokładna instrukcja polonizacji i konfiguracji systemu znajduje na jakilinux.org. Wiele porad można znaleźć na polskich stronach dystrybucji: http://pclinuxos.vrs.pl/ oraz http://pclinuxos.w.interia.pl/. Nowość: wersja spolszczona.